vijesti
Knjižničarka: Julija Dujić
Telefon: 01/6465-290
Radno vrijeme 9-15
*prvi utorak u mjesecu knjižnica ne radi
e-pošta: julija.panjicanin@skole.hr
Radionica izrade ekostraničnika u OŠ Odra u okviru Mjeseca hrvatske knjige
19.11.2023.
U okviru obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, knjižničarka je organizirala kreativnu radionicu za učenike 2.a i 2.b razreda. Tema je bila izrada ekoloških straničnika– malih, ali značajnih predmeta koji spajaju ljubav prema knjigama i brigu za okoliš.
OŠ Odra ponosi se statusom ekoškole, stoga je radionica imala i ekološku dimenziju. Knjižničarka je pripremila predloške od starog papira, a učenici su vrijedno skupljali lišće, cvijeće i razno drugo bilje te ih prešali kako bi postali prekrasni straničnici.Tako njihovi radovi nisu samo postali praktični pomagači za čitanje, već i mali nositelji ekološke svijesti. Radionica je pokazala kako se kroz igru i kreativnost djeca mogu potaknuti na boravak u prirodi, razmišljanje o očuvanju okoliša i razvijanje ljubavi prema čitanju. Knjižničarka je najavila da će slične aktivnosti organizirati i u budućnosti, povezujući obrazovanje, ekologiju i književnost na zabavan način. Ova radionica još je jedan primjer kako OŠ Odra, kao ekoškola, uspješno povezuje obrazovne i ekološke ciljeve, uz podršku svojih učenika i nastavnika.
FOTOGALERIJA
Održana završna svečanost Nacionalnoga kviza za poticanje čitanja
19.11.2023.
U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu 15. studenoga 2024. godine održana je završna svečanost Nacionalnoga kviza za poticanje čitanja. Time je ujedno završio Mjesec hrvatske knjige, čija je ovogodišnja tema bila "Pričaj mi...", a bio je posvećen pripovijedanju. Nacionalni kviz za poticanje čitanja pod nazivom „Velike male priče“ proveden je u okviru manifestacije Mjesec hrvatske knjige ima za cilj potaknuti čitanje kod mladih čitatelja. Za rješavanje kviza, čitala se Ivana Brlić-Mažuranić, Vendi Vernić: Menažerija; Igor Rajki, Klasja Habjan: Tminice; Iva Bezinović Haydon, Hana Tintor: Gdje se skriva Vedran?
Učenica 5.c razreda, Eva Leović ušla je u finale i u pratnji knjižničarke sudjelovala na završnoj kulturnoj svečanosti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.
Književni susret sa Željkom Horvat-Vukelja
31.10.2024.
Učenici prvih razreda družili su se danas s poznatom autoricom dječjih knjiga i priča Željkom Horvat-Vukelja. Učenicima su njezine priče već dobro poznate i drage. Razgovarali su o glazbi i raznim glazbalima. Njezina prisutnost nije bila samo prilika za slušanje njezinih priča, već je potaknula interaktivnost i kreativnost među učenicima. Jedan od najuzbudljivijih dijelova ovog susreta bilo je zajedničko pjevanje, stvarajući tako atmosferu zajedništva i suradnje. Na kraju, učenicima je rado napisala posvetu u kupljenu knjigu.
Svaki književni susret, pa tako i ovaj postao je dragocjeno iskustvo koje će učenici dugo pamtiti.
Obilježavanje Međunarodnog dana školskih knjižnica i Svjetskog dana animiranog filma
31.10.2024.
U ponedjeljak, 27. listopada, učenici 4.c razreda proveli su nezaboravan sat u našoj školskoj knjižnici, gdje su, nakon čitanja knjige Duh u močvari, pogledali istoimeni film. Uz kokice i sokove koje su sami ponijeli, smjestili su se na strunjače i uživali u atmosferi pravog kućnog kina. Na ovaj smo način obilježili Međunarodni dan školskih knjižnica i Svjetski dan animiranog filma te pokazali koliko knjižnica može biti zabavno mjesto za učenje i druženje!
Dječji časopisi
31.10.2024.
Učenici drugih razreda upoznali su se s dječjim časopisima. Mnogi od njih redovno čitaju časopise, dok su se neki tek upoznali s njima. Ponovili smo zajedno što se sve u časopisima nalazi, a naučili što su to rubrike, a što članci, koliko često časopisi ili dnevne novine izlaze te razlike među njima. Na kraju su svi pokušali spojiti novinski članak s ponuđenim rubrikama i bez greške obavili zadatak.
Posjet bibliobusu
9.10.2024.
Svaki drugi utorak, dvorište naše škole postaje posebno mjesto kada u njega stigne bibliobus. Školska knjižničarka organizira posjet prvašićima kako bi se naši najmlađi učenici upoznali s pokretnom knjižnicom. Ovaj pokretni knjižnični raj donosi radost i uzbuđenje našim prvašićima, koji s nestrpljenjem iščekuju svaki njegov dolazak.
Prošlog utorka, 1. b razred imao je priliku istražiti svijet knjiga na kotačima. Uz pomoć ljubazne knjižničarke Andreje, prvašići su birali njima najzanimljivije knjige. Bilo je tu slikovnica, priča o životinjama, bajki i mnogih drugih zanimljivih naslova.
Posjet bibliobusu nije samo prilika za posudbu knjiga, već i za razvijanje ljubavi prema čitanju i učenju. Naši prvašići već s nestrpljenjem iščekuju sljedeći utorak kada će ponovno moći uroniti u čarobni svijet knjiga.
Tako ćemo svakog drugog utorka upoznati sve naše prvašiće s
Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2024.: VELIKE MALE PRIČE
1.10.2024.
Knjižnice grada Zagreba i knjižnica OŠ Odra pozivaju sve učenike da se priključe Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja koji se održava u okviru Mjeseca hrvatske knjige (15.10. - 15.11.) a ove godine posvećen je pripovijedanju.
Ove godine želi se istaknuti vrijednost pripovijedanja i kazivanja, čarolija izgovorene riječi i važnost priča. Stoga je naziv ovogodišnjeg kviza VELIKE MALE PRIČE te će se u njemu predstaviti tri priče u formatu slikovnice i ilustrirane knjige.
Kviz je online, a može se rješavati od bilo kuda i u bilo koje vrijeme, zaključno s 26.10.2014.
Sve upute nalaze se OVDJE
Svi zainteresirani učenici neka se jave u školsku knjižnicu za dodatne informacije.
Posjet knjižnici
23. 9. 2024.
18., 19., 20. i 23. rujna učenici prvih razreda posjetili su knjižnicu i upoznali se s knjižničarkom i djelatnošću knjižnice. Saznali su što se sve nalazi u knjižnici, što sve mogu posuđivati, pravila i obveze, a dobili su i članske iskaznice. Mnogima je knjižnica već poznato mjesto što nas raduje, a mnogi su već isti dan posudili prvu knjigu. Vjerujemo da će prvašići postati redovni posjetitelji knjižnice.
31. svibnja, Dan Grada Zagreba
3. 6. 2024.
U povodu obilježavanja Dana grada Zagreba, učenici 1.a i 1.b razreda sudjelovali su u kvizu o poznavanju Zagreba. Učiteljice su prethodno s učenicima razgovarale o Zagrebu, njegovoj bogatoj povijesti, nastanku, kulturi, kulturnim sadržajima, značajnim osobama, parkovima i drugim zanimljivostima.
Kviz je organizirala školska knjižničarka, a natjecanje je trajalo jedan školski sat. Učenici su bili podijeljeni u skupine, što je potaknulo timski rad i suradnju. Pitanja su obuhvaćala različite aspekte zagrebačke povijesti i kulture, a učenici su pokazali veliko znanje i entuzijazam.
Ovaj događaj bio je odlična prilika za učenike da na zabavan i interaktivan način prošire svoje znanje o glavnom gradu Hrvatske, te da se natječu i druže sa svojim vršnjacima.
Posjet učenika 1.r. PB Gradskoj knjižnici Mala Mlaka
17. 5.2024.
Učenici 1.a i 1.b razreda u produženom boravku imali su priliku u svibnju posjetiti Gradsku knjižnicu Mala Mlaka, gdje su doživjeli inspirativno i edukativno iskustvo koje je organizirala njihova školska knjižničarka Julija Dujić. Ovaj posjet bio je posebna prilika za učenike da se upoznaju s Gradskom knjižnicom.
Dočekala ih je knjižničarka Silvija koja im je objasnila što je Gradska knjižnica i koje usluge ona pruža. Djeca su saznala kako knjižnica nije samo mjesto gdje se posuđuju knjige, već i prostor gdje se može učiti, prisustvovati različitim radionicama, predavanjima i istraživati nove svjetove i družiti se s prijateljima. Silvija je naglasila važnost čitanja u njihovom razvoju, ističući kako čitanje pomaže u razvoju jezika, mašte i kritičkog razmišljanja.
Knjižničarka Silvija učenicima je predstavila i nagradni natječaj u kojem mogu sudjelovati. Natječaj je zamišljen kao poticaj djeci da urede svoj kutak za čitanje kod kuće i pročitaju što više knjiga te napišu koja im je knjiga bila najzanimljivija do 15. lipnja. Učenici su bili oduševljeni idejom da urede svoje male čitateljske oaze i odmah su počeli planirati koje će knjige posuditi i pročitati. Najuspješniji sudionici natječaja bit će nagrađeni, što je dodatno motiviralo djecu da se uključe.
Ovaj posjet knjižnici bio je više od običnog izleta; bio je to korak prema razvijanju ljubavi prema čitanju i knjigama. Knjižničarka Julija je kroz organizaciju ovog posjeta omogućila učenicima 1.r. da zavire u bogatstvo koje knjižnica nudi, dok im je knjižničarka Silvija pružila vrijedne informacije i motivaciju za daljnje čitanje. Nadamo se da će ova inicijativa potaknuti učenike da postanu redoviti posjetitelji knjižnice i strastveni čitatelji.
Svjetski dan slobode medija
6. 5.2024.
U povodu obilježavanja Svjetskog dana slobode medija (3. svibnja), školska knjižničarka Julija Dujić organizirala je 2. i 3. svibnja interaktivne radionice s učenicima 4.a, 4.b i 4.c razreda, fokusirajući se na temu reklama i njihovog utjecaja na djecu.
Radionice su započele razgovorom o medijima, uključujući različite vrste medija poput televizije, računala, mobitela, novina, časopisa, plakata itd. Kroz vođenu diskusije, učenici su govorili o medijima koji su njima najbliži i koje najčešće koriste, ali iznosili su i svoja mišljenja o tome kako mediji utječu na njihov svakodnevni život.
Knjižničarka je taktički usmjerila razgovor prema reklamama, postavljajući pažljivo odabrana pitanja koja su poticala kritičko razmišljanje kod učenika. Raspravljalo se o načinima na koje reklame pokušavaju privući pažnju djece, koristeći različite tehnike poput boja, glazbe, poznatih osoba i sl.
U drugom dijelu sata, učenici su se podijelili u grupe i sami su se okušali u osmišljavanju reklama prema unaprijed zadanim predlošcima. Svaka grupa dobila je zadatak osmisliti i predstaviti reklamu za određeni proizvod - knjigu, mobitel, aplikaciju i čokoladu. Ova aktivnost potaknula je kreativnost učenika te ih potaknula da primijene svoje novo stečeno kritičko razmišljanje u praksi.
Radionice su osigurale učenicima učenje o medijima i reklamama na zabavan i interaktivan način, ali su im također pružile alate i vještine potrebne za promišljeno konzumiranje medijskog sadržaja u budućnosti. Ova inicijativa nije samo obilježila Svjetski dan slobode medija, već je i potaknula svijest o važnosti medijske pismenosti u suvremenom društvu.
Inspirativni književni susret u Društvu hrvatskih književnika za učenike sedmih i osmih razreda
15.4.2024.
Učenici sedmih i osmih razreda imali su iznimnu priliku zaroniti u svijet književnosti na književnom susretu održanom u prestižnom Društvu hrvatskih književnika, 12. travnja 2024. godine. Učenici su se susreli s poznatom književnicom Jasminkom Tihi-Stepanić, čije su knjige često tematski usmjerene prema problemima i pitanjima koji dotiču mlade.
Kao i uvijek, dočekao nas je moderator Male Tribine, Hrvoje Kovačević, također poznat i renomiran hrvatski književnik za djecu i mlade. Kratko je predstavio ustanovu u koju smo došli, a onda je dao riječ Jasminki Tihi- Stepanić.
Susret je bio prilika za otvoreni dijalog između učenika i autorice, tijekom kojeg su učenici imali priliku postavljati pitanja o njezinom književnom stvaralaštvu, ali i dublje promišljati o temama koje autorica obrađuje u svojim djelima. Jasminka Tihi-Stepanić rado je dijelila svoje iskustvo i inspiraciju te je s učenicima raspravljala o različitim aspektima mladenačkog života koje tematizira u svojim knjigama.
Kroz ovaj susret, učenici su imali priliku bolje upoznati rad jedne od istaknutih suvremenih književnica, kao i produbiti svoje razumijevanje tema koje su važne za njihov životni period. Razgovor s autoricom potaknuo je učenike na razmišljanje o vlastitim iskustvima i osjećajima te im pružio inspiraciju za daljnje čitanje.
Ovaj književni susret nije samo bio izvanredna prilika za učenje o književnosti, već je također doprinio razvoju kritičkog mišljenja i empatije kod učenika, potičući ih na aktivno sudjelovanje u kulturnim događanjima i promišljanje o svijetu oko sebe.
U pratnji učenika bile su knjižničarka Julija Dujić i psihologinja Petra Gotić.
Escape room radionice u knjižnici: kombinacija zabave i obrazovanja
26. 4. 2024.
Učenici osmih razreda uživali su u neobičnom i interaktivnom iskustvu prilikom posjeta knjižnici, zahvaljujući ideji knjižničarke Julije Dujić i učiteljice hrvatskog jezika Petre Rašperger. Ova dinamična radionica, koja je spojila elemente escape rooma s književnim i jezičnim zadacima, pružila je učenicima zabavu, ali i priliku za učenje i primjenu gradiva na kreativan način.
Učenici su se upustili u avanturu istraživanja knjižnice kroz različite tipove zadataka. Svaki zadatak bio je smješten unutar kutije, koja je, kao ruska lutka, otkrivala novi izazov čim bi prethodni bio uspješno riješen. Ova struktura pružila je učenicima dinamično iskustvo, potičući ih na suradnju i timski rad kako bi otkrili skrivene tragove.
Jedan od ključnih elemenata bio je šifrirani lokot koji se otvarao nakon uspješno riješenog zadatka. Ova zagonetka nije samo bila prepreka, već je dodatno poticala učenike na logičko razmišljanje i primjenu stečenog znanja. Konačna nagrada, slatkiši, bila su zaslužena poslastica koja je dodatno motivirala učenike da se angažiraju u svakom zadatku.
Osim što su učenici uživali u zabavnom aspektu radionice, oni su također imali priliku integrirati gradivo iz hrvatskog jezika i književnosti u praktičnom kontekstu. Kroz traženje tragova i rješavanje zagonetki, ponovili su ključne koncepte i pojmove iz školskog programa. Osim toga, sam boravak u knjižnici pružio im je priliku za istraživanje i otkrivanje novih knjiga i autora, potičući ih na daljnje čitanje i istraživanje.
Escape room radionica u knjižnici pokazala se kao izvanredan primjer kako kombinirati zabavu, učenje i kreativnost u obrazovnom okruženju. Zahvaljujući Juliji Dujić i Petri Rašperger, učenici su proveli vrijeme u knjižnici na neobičan, ali zabavan način, ali i obogatili svoje znanje i vještine kroz dinamično iskustvo koje će sigurno pamtiti.
Oprostite, jeste li vi vještica?
2. 2. 2024.
U povodu Međunarodnog dana čitanja naglas, knjižničarka je organizirala nezaboravan sat za 1.a i 1.b razred u produženom boravku. Čitali smo knjigu Emily Horn i Pawela Pawlak: Oprostite, jeste li vi vještica?
Ovo je bilo više od običnog čitanja priče; bilo je to putovanje kroz čarobni svijet književnosti, začinjeno kreativnim aktivnostima i interaktivnim elementima koji su oduševili male učenike.
Prvašići su s nestrpljenjem slušali knjižničarku kako čita priču punu avanture malog mačka Herberta i vještičje čarolije.
No, ova aktivnost nije bila samo pasivno slušanje. Nakon što su upili svaku riječ priče, učenici su se pridružili knjižničarki u kreativnoj aktivnosti - kuhanju čarobnih sastojaka. Kroz ovu igru, djeca su imala priliku koristiti svoju maštu i kreativnost dok su stvarali svoje vlastite "čarobne napitke".
Posebno uzbudljiv dio sata bio je kada su učenici izveli pantomimu, glumeći neobična stvorenja. Kroz geste, pokrete i izraze lica, mali glumci su prenijeli emocije i događaje iz knjige na svoj jedinstveni način.
Ovaj sat nije samo potaknuo ljubav prema čitanju kod prvašića, već je također promovirao važnost kreativnosti, mašte i interaktivnog učenja. Kroz kombinaciju čitanja, kuhanja čarobnih sastojaka i izvođenja pantomime, knjižničarka je stvorila nezaboravno iskustvo koje će učenici dugo pamtiti i koje će ih možda potaknuti da nastave istraživati svijet književnosti.
Enciklopedije
23.1.2024.
Nakon što djeca prerastu slikovnice, enciklopedija je sljedeća knjiga za kojom posežu naši učenici. U knjižnici ih zaista ima raznoraznih, i tematskih i općih. Životinje, planeti i svemir, vozila, dinosauri, povijest čovječanstva, sport... sve su to teme koje djeca s užitkom čitaju.
Na satu u knjižnici, u sklopu programa knjižnično-informacijske pismenosti, učenici trećih razreda upoznali su se pobliže s enciklopedijama. Od njihovog položaja u knjižnici do načina pretraživanja. Podijeljeni u grupe morali su tražiti određene informacije u zadanoj enciklopediji i pri tome naučili puno toga novoga iz kraljice znanja.
Prvi posjet bibliobusu
12. 1.2024.
Knjižničarka je organizirala posjet bibliobusu za učenike koji pohađaju Program produženog boravka kroz drugo polugodište. Za učenike 1.a (PB) s učiteljicom Monikom Blažina, za učenike 1.b (PB) s učiteljicom Vlatkom Tepeš, za učenike 1.c i 2.a s učiteljicom Ivom Odorčić, za učenike 2.a i 2.c s učiteljicom Martinom Jurič, a za učenike 2.a i 2.b s učiteljicom Kristinom Bodružić. Doživjeli su jedinstvenu avanturu - prvi put stupili su u čarobni svijet bibliobusa. Taj mobilni knjižnični prostor nije samo vozilo ispunjeno knjigama, već mjesto koje otvara vrata mašti, znanju i nepreglednom oceanu priča. Bio je to prvi put da su se mnogi od njih susreli s konceptom bibliobusa, a uzbuđenje je bilo neprocjenjivo. Nisu bili sigurni je li to bus ili pak kamion.
Učenici su, s očima punim znatiželje, promatrali kako se vrata ovog posebnog autobusa otvaraju, a na vratima su ih dočekale ljubazne knjižničarke Davorka i Sara. Police ovog nevjerojatnog busa bile su pune knjiga različitih žanrova i tematika i nudile su im beskrajne mogućnosti. Od avanturističkih priča do fantastičnih svjetova, svatko je mogao pronaći nešto što će ga zaintrigirati.
Odlazak učenika prvi put u bibliobus nije bio samo posjet knjižnici na kotačima; to je bio susret s čarobnim svijetom riječi koji će ostati urezan u njihova sjećanja. Nadamo se da je taj dan označio početak ljubavi prema čitanju i istraživanju, a bibliobus je postao putokaz na putovanju njihovim literarnim avanturama.
Božićna bajka u knjižnici
21.12.2023.
Uoči Božića učenici 1.r. imaju priliku doživjeti božićnu bajku u knjižnici i napisati pismo Djedu Božićnjaku u kojem će napisati sve svoje skrivene i neskrivene želje.
Druženje smo započeli čitanjem Orašara njemačkog autora E.T.A. Hoffmanna. Priča je ovo koja pomiče promišljanja i doživljaj Božića, doživljavajući ga kao blagdan zajedništva, tolerancije i suosjećanja stavljajući poklone i komercijalizaciju u drugi plan.
Učenicima se priča jako svidjela jer smo dugo razgovarali o njoj, a potom su, u svom stilu, napisali pismo Djedici i ubacili u kutiju koja je "otputovala na Sjeverni pol."
Do sljedeće godine- ho ho ho!
Referentna građa
27.11.2023.
Učenici četvrtih razreda upoznali su se s referentnom građom. Mnogi od njih već su koristili većinu referentne građe, samo nisu znali da se ona tako zove. Enciklopedije redovno čitaju i vole ih, ali su se ovaj put upoznali na koji način se koristi, kako enciklopedije, tako i rječnici, pravopis i geografski atlas. Spomenuli smo priručnike, leksikone i gramatiku, ali s njima ćemo se upoznati za koju godinu. S lakoćom su usvojili gradivo i dobro se zabavili učeći.
Treći razredi u knjižnici
16.11.2023.
Učenici trećih razreda imali su sat u knjižnici gdje su naučili kako pronaći knjigu na polici. Naučili su što je to signatura i kako po njoj pronaći knjigu. Sve što za početak trebamo jest dobro naučena abeceda. Svima je bilo vrlo zanimljivo jer do sada nisu promatrali knjige na taj način. Postoje jednostavna pravila, a sada kada smo ih naučili, neće biti problem naći niti jednu knjigu koju će trebati u budućnosti.
Lutke su došetale u našu školu
16. 11. 2023.
U ponedjeljak, 13.11. posjetila nas je Jadranka Čunčić - Bandov sa svojom veselom skupinom u šarenim vrećama. Njezine svestrane lutke razveselile su tog dana učenike prvih, drugih i trećih razreda.
Jadranka Čunčić-Bandov je hrvatska dječja književnica i autorica je mnogih igrokaza koji su objavljeni u čitankama, priručnicima, zbornicima i časopisima za djecu. Zbirka “Igre sa zmajevima” uvrštena je u lektiru za četvrti razred osnovne škole.
Još od studentskih dana bila je aktivno angažirana u lutkarskom kazalištu Kvak kroz glumu, animaciju i pisanje lutkarskih igrokaza. Danas djeluje kao samostalna umjetnica gdje igrokaze iz svojih knjiga predstavlja djeci kroz lutkarske kolaž predstave.
Učenici prvih, drugih i trećih razreda imali su priliku upoznati ovu zanimljivu književnicu na književnom susretu u školi koji je organizirala knjižničarka Julija Dujić. Gošća je ovom prilikom pokazala djeci kako se lutke za igrokaze mogu napraviti od raznih predmeta i materijala koje svatko ima u svom domu: kuhače, zdjelice, podmetači, tikve, čačkalice... Izvela niz kratkih lutkarskih kolaž - predstava u kojima su svi prisutni uživali.
Bookmarkeri u Mjesecu hrvatske knjige i na Međunarodni dan školskih knjižnica
23.10.2023.
Čitaš knjigu i ne znaš gdje si stao? Ne pravi "uši" knjizi već napravi bookmarker (straničnik). Slogan ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige glas "Nek' ti riječ ne bude strana(c).
Učenici četvrtih razreda dobro znaju čemu služi bookmarker i kako ih koristiti.
U okviru Mjeseca hrvatske knjige (15.10. - 15.11.) koji je posvećen prevoditeljima i na Međunarodni dan školskih knjižnica koji se održava četvrtog ponedjeljka u listopadu izrađivali smo bookmarkere u duhu teme - najdraži likovi iz strane književnosti. Našao se tu neizostavan Greg, zatim, Nikkin dnevnik, Harry Potter, detalji iz Priča za laku noć za mlade buntovnice, Crvenkapica, Bljakburger...
Svi bookmarkeri bit će izloženi ispred knjižnice dok traje MHK, a potom će se udomaćiti u jednoj od knjiga koju ponosni vlasnik/ica bude čitao/la.
Nacionalni kviz za poticanje čitanja: Pronađeni u prijevodu
19.10.2023.
Nacionalni kviz za poticanje čitanja je natjecanje organizirano s ciljem da se dodatno potakne čitanje kod mladih čitatelja viših razreda osnovne škole. Kviz se realizira putem mreže narodnih i školskih knjižnica u Republici Hrvatskoj.
Kviz se tradicionalno provodi u Mjesecu hrvatske knjige, a od 2011. godine kviz se provodi online, a od 2019. godine prilagođen je i prikazu na pametnom telefonu.
Ovogodišnja manifestacija Mjesec hrvatske knjige pod nazivom Književnost bez granica! posvećena je prevoditeljima, odnosno književnom prevođenju, a ovogodišnji slogan glasi Nek' ti riječ ne bude strana(c)…
Nacionalni kviz za poticanje čitanja, kao jedan od središnjih programa manifestacije, nosi naziv Pronađeni u prijevodu.
Rješavala su se pitanja iz triju knjiga stranih autora: Volker Mehnert i Claudia Lieb- Alexander von Humboldt; Stefan Boonen- Nahoče iz Wammerswalda te Frances Hodgson Burnett- Tajni vrt.
Učenici 7.a, 8.a i 8.b razreda sudjelovali su kvizu koji se održao 19.10.23. u našoj školi, a je li netko prošao dalje u finale saznat ćemo uskoro.
Na završnoj svečanosti Nacionalnog kviza za poticanje čitanja, 15. 11. 2023. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu javno se izvlače glavna i utješne nagrade, uz prigodan kulturni program.
Autorsko pravo i citiranje
29.3.2023.
U knjižnici je 28. i 29. ožujka održan sat o autorskom pravu i pravilnom citiranju izvora za učenike sedmih razreda.
Danas, kada je uporaba tehnologije došla na svoj vrhunac i kada su online izvori djeci postali primarni, smatramo da je usmjerena edukacija neophodna. Stoga, naučiti ih gdje tražiti informacije, na koji način ih koristiti, a potom i navesti ih kao izvor nije bilo pitanje izbora. nego nužnosti.
Naučili su što je to autorsko pravo, zašto ih poštivati, koje su eventualne posljedice za kršenje istih, naučili su da postoje i neka dopuštena odstupanja u javnoj domeni, kao i poštena uporaba te koliko vrijede autorska prava. Potom su naučili kako citirati te navesti sve korištene izvore tzv. bibliografija.