top of page

Školski pano 1.a razreda

1A.jpg

Naučili smo cijelu abecedu

7.4.2025.

1. a ponekad ima problema sa zubić vilom, ponekad vole sijati grah, crtaju kao pravi umjetnici, ponekad čitaju glasno i jasno, a vole i pjevati.
Konačno su naučili sva slova, cijelu abecedu, čak znaju i stati u red po abecedi!
Veliki uspjeh za malene đake jer sad mogu čitati i pisati kao veliki. 
Naravno da smo to obilježili pjesmom. 
Draga publiko, 1. a!

POSLUŠAJ PJESMU

487139470_673403105220588_3559450344209103155_n.jpg

Naš prvi grah

25.3.2025.

Učenici 1. A razreda dobili su zadatak da kod kuće posade sjemenke graha i prate njihov rast. 
Neki su ih stavili u teglice s malo zemlje, dok su drugi koristili plastične čaše. Bilo je i onih koji su grah stavili u vatu natopljenu vodom, kako bi mogli bolje vidjeti prve korake klijanja.
Djeca su s uzbuđenjem posadila sjemenke i svakog dana ih promatrala. U početku su sjemenke bile mirne u zemlji, ali ubrzo su primijetili male promjene. Nakon nekoliko dana, sjemenke su nabubrile i iz njih su provirili prvi izdanci. Oduševljeni učenici su s roditeljima svaki dan zalijevali biljčice i pratili njihov razvoj.
Neki su primijetili da je njihov grah brže nikao jer su ga stavili na toplo i sunčano mjesto. Drugi su shvatili da su možda stavili premalo vode jer su sjemenke ostale suhe. Učiteljica ih je potaknula da prate uvjete u kojima grah najbolje raste i usporede svoja iskustva.
Prve male stabljike pojavile su se nakon otprilike tjedan dana. Djeca su s oduševljenjem gledala kako se mlade biljke izdužuju i jačaju. Listovi su se polako otvarali, a stabljike su počele tražiti oslonac. 
Učiteljica je zamolila djecu da donesu svoje biljke u školu kako bi svi mogli vidjeti razlike u rastu. Neki grah je bio viši, neki je imao više listova, a neki se tek probijao iz zemlje. Učenici su međusobno uspoređivali biljke i pričali o tome kako su ih njegovali.
Zaključili su da biljkama treba voda, svjetlost i toplina kako bi lijepo rasle. Naučili su i da briga o biljkama zahtijeva strpljenje i pažnju. Svi su bili ponosni na svoj trud i veselo nastavili brinuti o svom grahu, planirajući ga kasnije posaditi u vrt.

FOTOGALERIJA

485740275_670274568866775_1683697923010899165_n.jpg

Svjetski dan voda

21.3.2025.

Učenici 1.a razreda s veseljem su dočekali Svjetski dan voda, koji se obilježava 22. ožujka. Učiteljica Marija Dianežević im je objasnila koliko je voda važna za život na Zemlji. Razgovarali su o rijekama, morima, jezerima i svim bićima koja žive u vodi. Učenici su saznali da mnoge ribe i druge vodene životinje ovise od čiste vode. Nakon razgovora, učiteljica im je predložila da izrađuju ribice od plastelina.

Djeca su s oduševljenjem prihvatila zadatak i odmah se bacila na posao. Neki su odabrali plavu i zelenu boju, dok su drugi koristili crvenu, žutu i narandžastu. Prstići su im brzo oblikovali male ribice raznih oblika i veličina. Neki učenici su pravili duguljaste ribice, dok su drugi birali okrugle oblike.

Učiteljica ih je ohrabrivala da budu kreativni i dodaju peraje, repove i oči.

Dok su radili, razgovarali su o tome kako moramo čuvati vodu i ne bacati smeće u rijeke i mora. Neki su ispričali kako su na odmoru vidjeli prljave plaže i odlučili su da nikada neće zagađivati prirodu. Učiteljica je pohvalila njihovu svijest o očuvanju okoliša.

Kad su završili, svi su ponosno pokazivali svoje ribice.

Učenici su se divili radovima svojih prijatelja.

Na kraju su se svi složili da je plastelin sjajan materijal za oblikovanje.

Dan je protekao u veselju, učenju i kreativnosti.

S ponosom su ponijeli svoje ribice kući, da ih pokažu roditeljima i ispričaju im šta su sve naučili.

FOTOGALERIJA

473176325_627876973106535_2019862831799300824_n.jpg

Lutkarski igrokaz

21.1.2025.

Pisanje i izvođenje igrokaza s morskim životinjama može biti izuzetno zanimljiv i edukativan dio izvannastavne aktivnosti. Eko novinari su osmislili igrokaze u kojima su likovi morske životinje. Ova aktivnost omogućava učenicima da kroz kreativnost i timski rad istraže važnost očuvanja morskog ekosustava. Na početku su se podijelili u male grupe i zajedno birali temu igrokaza, poput zagađenja mora, zaštite ugroženih vrsta ili harmonije života pod vodom.
Svaka grupa je osmislila scenarij u kojem glavne uloge imaju morski stanovnici poput riba, morskih kornjača, zvijezda, morskih konjica, hobotnice...Učenici istražuju karakteristike tih životinja, njihovu važnost u ekosustavu i izazove s kojima se suočavaju.
Osim smišljanja scenarija, učenici su imali priliku osmisliti lutke koje su sudjelovale u igrokazu. 
Tako se igrokaz povezuje s praktičnim aspektima ekologije. U ovom procesu djeca uče o važnosti recikliranja, smanjenja otpada i očuvanja prirode.
Priprema igrokaza uključuje i razvijanje vještina poput javnog govora, timske suradnje i organizacije. Djeca uvježbavaju tekst, uvode improvizaciju i osmišljavaju jednostavne koreografije kako bi igrokaz bio što zanimljiviji publici. Izvođenje igrokaza pruža učenicima priliku da prenesu važnu poruku o zaštiti mora i prirode svojim vršnjacima, roditeljima i nastavnicima.
Uz ovakve aktivnosti, Eko novinari dodatno razvijaju svijest o ekologiji, kreativnost i empatiju prema prirodi. Pisanje scenarija, izrada kostima i izvođenje predstava ostavljaju trajni utjecaj na djecu, podučavajući ih vrijednostima koje će nositi kroz cijeli život.

FOTOGALERIJA

474187000_627873969773502_7966119033265898684_n.jpg

Medo koji voli grliti

21.1.2025.

Obrada lektirnog djela "Medo koji voli grliti" savršeno se uklopila u obilježavanje Dana zagrljaja u 1. A razredu. Dan je započeo čitanjem priče o medi koji je poznat po tome što svakoga u šumi grli. Djeca su bila oduševljena opisima njegovih toplih i prijateljskih zagrljaja te su s pažnjom slušala priču. Nakon čitanja, slijedio je razgovor o glavnom junaku, njegovim osobinama i razlozima zašto voli grliti druge.
Učenici su analizirali medine osjećaje i raspravljali o tome kako se drugi likovi u priči osjećaju kada ih medo zagrli. Učiteljica je postavila pitanje: "Što mislite, kako bi svijet izgledao kada bismo svi dijelili zagrljaje poput mede?" Djeca su davala maštovite odgovore, spominjući da bi ljudi bili sretniji i da bi bilo manje svađa.
Sljedeći korak bio je crtanje scena iz priče.
Učenici su potom glumili scene iz priče. Svako dijete je dobilo ulogu – netko je bio medo, netko šumske životinje, a netko pripovjedač. Ova aktivnost omogućila je djeci da kroz igru izraze emocije i bolje razumiju međusobne odnose među likovima. Glumačke izvedbe bile su vrlo emotivne i izazvale su smijeh i aplauz među djecom.
Kao završni zadatak, djeca su izrađivala zadatke na listićima, igrali igrice kroz koje su naučili sve o načinima grljenja i bontonu grljenja. 
Jedan od ključnih trenutaka obrade bio je razgovor o poruci priče. Učenici su zaključili da priča uči kako su male geste, poput zagrljaja, važne za sreću i zajedništvo. Također su naučili da iskazivanje emocija nije znak slabosti, već snage i hrabrosti.
Obrada lektirnog djela "Medo koji voli grliti" ne samo da je produbila dječje razumijevanje važnosti prijateljstva, već je i dodatno obogatila obilježavanje Dana zagrljaja. Kroz priču i razne aktivnosti, djeca su naučila kako biti pažljivi prema drugima i koliko male geste mogu imati veliki značaj.

FOTOGALERIJA

467842460_587460200481546_8352216684824392993_n.jpg

Božićna radionica i sat likovne kulture u 1. a

25. 11. 2024.

U 1. a razredu osnovne škole održana je posebna božićna radionica na satu likovne kulture. Radionica je bila posvećena stvaranju božićnih ukrasa i razvijanju kreativnosti kod učenika. Svi su se okupili, spremni za rad i zabavu.
Učiteljica je započela sat pričom o značenju Božića i simbolici božićnih ukrasa. Djeca su slušala s velikim zanimanjem, a neki su podijelili priče o tome kako kod kuće kite bor. Nakon uvodnog dijela, učenici su pokazali materijale pripremljene za radionicu: šareni papir, šljokice, boje, ljepilo, škarice i razne oblike za crtanje. Učenici su uzbuđeno birali materijale i zamišljali što će izraditi.
Učiteljica je pohvalila trud i maštovitost svojih učenika koji su bili vrlo uzbuđeni i govorili da im je to najbolji likovni ikad. 😊
Kreativni kaos u učionici bio je popraćen radosnim žamorom i smijehom. Djeca su međusobno dijelila materijale, savjetovala jedni druge i pohvaljivala rad svojih prijatelja. U jednom trenutku, svi su zajedno pjevali božićne pjesme dok su izrađivali ukrase.
Na kraju sata, svaki učenik je pokazao svoje radove pred razredom. Učiteljica je organizirala mali izložbeni kutak u kojem su bila izložena djela. Učenici su bili ponosni na svoje kreacije i radosno ih pokazivali jedni drugima. Svaki ukras nosio je poseban osobni pečat svog autora.
Radionica je završila razgovorom o tome koliko je važno dijeliti radost i ljubav tijekom blagdana.
Ovaj sat likovne kulture bio je mnogo više od obične školske aktivnosti. Djeca su učila o zajedništvu, razvijala kreativnost i provela vrijeme u toploj i veseloj atmosferi. Na kraju dana, svi su izašli iz učionice s osmijehom na licu i osjećajem božićne radosti u srcu.

FOTOGALERIJA

IMG-20241008-WA0009.jpg

Početak našeg putovanja - eko novinari

9. 10. 2024.

Učenici 1. a razreda uključeni u INA Eko novinari pod vodstvom učiteljice Marije Dianežević započeli su zanimljiv i zabavan put u izradi časopisa Vodeni svijet.

Nakon odabira uzorka za pozadinu stranica koja će činiti naš časopis te idejnih rješenja dizajna koji će se u hodu još dorađivati uspješno je započeo put izradom naslovnice časopisa, te osvještavanjem same ideje koja će se provoditi.

Mali novinari će tijekom godine istraživati teme kao što su more, rijeke, jezera, bare i sve to slagati i dizajnirati u našem novom časopisu. Poželjet ćemo im puno uspjeha, kreativnosti i zabave pri izradi časopisa.

FOTOGALERIJA

FOTOGALERIJA

Početak našeg putovanja - eko novinari

Medo koji voli grliti

Svjetski dan voda

Božićna radionica

Lutkarski igrokaz

Naš prvi grah

  • YouTube
  • Facebook

© Copyright 2025 Osnovna škola Odra

Kontakt

Tel: 01/6261-050

01/6261-999

Faks: 01/6465-292

e-mail: ured@os-odra-zg.skole.hr

Adresa

Đačka 5

10020 Zagreb

bottom of page